stehlík architekti novinky o nás realizace projekty ocenění kontakt rodinné domy

Z hlediska formy je dům koncipován jako jednoduchá krychle s ohledem na respektování nízkoenergetických zásad. Samotné řešení domu je čistě utilitární a podřízené funkci. Jednoduché dispozice jsou podpořeny umístěním oken, které mají optimálně prosvětlit vnitřní prostory domu. Směrem k jihu, východu a západu se tak dům otevírá slunci a naopak směrem k severu se snaží být chráněn.

 

 Jednoduchá dispozice vytváří v přízemí společenskou zónu s obytným prostorem propojeným přes terasu se zahradou. Horní patro tvoří 2 ložnice se zázemím. Otázka postavit levný a úsporný dom má možná hlubší kořeny, než je na první pohled patrné. Pokud máme postavit skutečně úsporný dům, musíme hledat nejdražší části stavby a jejich cenu se snažit redukovat, ne jen používat levné a mnohdy nekvalitní materiály, které pořizovací cenu domu doslova srazí na minimum, což má pak za následek špatný uživatelský komfort a vysoké náklady na provoz objektu.

Největší položkou při stavbě nového rodinného domu je bezesporu pozemek. A právě jej bychom se měli snažit co nejvíce zredukovat, abychom dosáhli co největších úspor. Ovšem nesmíme při tom zapomenout na prostor nutný pro život obyvatel a v neposlední řadě také na jejich pohodlí a soukromí. Levný dům tedy musí být navržen s maximálním důvtipem a musí dbát na základní lidské potřeby.

 

Návrh samotný tak přináší řešení malého, kompaktního domu, který maximálně využívá svůj prostor, ale zároveň pamatuje na soukromí uživatelů. Díky úspoře v pořizovací ceně pozemku a celkové kompaktnosti domu je možné použít kvalitní materiály k dosažení vysokého životního standartu a trvale udržitelného provozu domu.

 

 

BOX HOUSE  4. CENA HELUZ DŮM 2011 2011 AUTOR: BC. ONDŘEJ STEHLÍK
INFO

© STEHLÍK ARCHITEKTI 1993-2021, ALL RIGHTS RESERVED